Od czego zacząć budowę domu?

Budowa domu jednorodzinnego to nie lada przedsięwzięcie i trzeba je odpowiednio zaplanować. Nie jest to proste, ale oszczędzi Ci to sporo stresu oraz niepotrzebnych wydatków i opóźnień. Planujesz budowę domu? Dowiedz się, co powinieneś zrobić zanim przymierzysz się do wykonania fundamentów.

Postawienie własnego domu marzy się wielu osobom. Jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę, że to nie tylko przygoda i satysfakcja, ale też sporo ciężkiej, często papierkowej i nudnej pracy. Aby sama budowa przebiegła sprawnie i bezproblemowo, musisz się do niej odpowiednio przygotować.

Zacznij od działki

Rzeczą, od której powinieneś zacząć jest wybór i kupno działki. To do jej warunków zostanie dobrany i dopasowany projekt domu. Przy wyborze kieruj się przede wszystkim lokalizacją. Zwróć też uwagę na jej wymiary i kształt. Na  10 – arowej działce kwadratowej lub prostokątnej zbliżonej do kwadratu można postawić praktycznie dowolny dom. Ważne też, żebyś bez problemu mógł do niej doprowadzić sieć elektryczną, wodociągową i kanalizację. Przyjrzyj się też dokumentom – księdze wieczystej i planowi zagospodarowania przestrzennego. Może się bowiem okazać, że na – z pozoru idealnej działce – nie będzie możliwa budowa domu jednorodzinnego.

Budżet, kosztorys i projekt

Zanim przymierzysz się choćby do kupowania lub zamawiania projektu musisz zastanowić się nad swoim budżetem. Budowa domu jednorodzinnego potrafi pochłonąć niemal każde pieniądze, ale z pewnością chciałbyś tego uniknąć. Jeśli nie ustalisz budżetu i nie będziesz się go ściśle trzymać, z pewnością wydasz więcej niż powinieneś.

Przed wybraniem projektu zastanów się też, czego Twoja rodzina potrzebuje. Własny dom to inwestycja na długie lata, więc nie śpieszcie się z decyzją. Projekt musi być też dopasowany do warunków działki i zgodny z planem zagospodarowania przestrzennego. Projektując dom Waszych marzeń, pamiętajcie też o budżecie. Domy tanie w budowie są raczej proste. Brak dodatkowego balkonu, łukowych okien czy dwuspadowy dach mogą przynieść sporą różnicę w kosztach.

Kiedy wybierzesz projekt, możesz przystąpić do sporządzenia kosztorysu. Jeśli dobrze go zaplanujesz i będziesz się go trzymał, będziesz miał gwarancję, że nie przerwiesz budowy domu w połowie, gdyż skończą Ci się środki. Planując wydatki pamiętaj, że nie powinieneś oszczędzać na stanie surowym budynku. Wybierz materiały najlepszej jakości i zatrudnij sprawdzoną ekipę. Nawet domy tanie w budowie powinny być przede wszystkim solidne i trwałe. Oszczędności lepiej wprowadzić na etapie wykończenia wnętrz. Za kilka lat prawdopodobnie i tak je odświeżysz lub przeprowadzisz mały remont.

Jeśli interesują Cię domy tanie w budowie, zastanów się też nad domami tanimi w utrzymaniu. Być może kilka tysięcy złotych więcej wydane na wybudowanie domu, zwrócą się już po kilku latach. Ogrzewanie dużego, przeszklonego domu w czasie mroźnej zimy może okazać się nie lada wyzwaniem dla Twojego portfela.

Zadbaj o formalności

W myśl obecnych przepisów nie musisz ubiegać się o pozwolenie na budowę. Zanim jednak rozpoczniesz pierwsze pracę, musisz zgłosić zamiar budowy. Możesz to zrobić u właściwego starosty, wojewody lub prezydenta miasta na prawach powiatu. Wzór zgłoszenia bez problemu znajdziesz w Internecie. Prace budowlane możesz rozpocząć po upływie 30 dni od złożenia dokumentu.

Musisz też zatrudnić kierownika budowy. Założy on dziennik budowy i sporządzi oświadczenie o przejęciu obowiązków kierownika budowy. Drugi z tych dokumentów powinien znaleźć się w Twoich rękach. Choć nigdzie nie musisz go przedkładać, ważne jest żebyś go zachował. Wchodzi on w skład dokumentacji budowlanej i ma dużą wagę.

Prace przygotowawcze

Kiedy dopełniłeś już wszelkich formalności, możesz przystąpić do pierwszych prac. Na początku uprawniony geodeta musi wytyczyć fundamenty. Następnym krokiem jest profilowanie terenu. Jest to proces, który polega na wyrównaniu terenu według wskazań geodety.  W tym czasie ekipa budowlana może już stawiać tymczasowe budynki, które będą pomocne w czasie budowy. Będą to np. wiaty i składziki, w których przechowywane będą materiały budowlane. Budowa domu jednorodzinnego nie może obyć się też bez prądu. Konieczne więc będzie wykonanie przyłączenia energii elektrycznej. Ostatnim krokiem będzie montaż tablicy informacyjnej. Musi ona pozostawać na terenie budowy aż do jej zakończenia. Dopiero wtedy ekipa budowlana może przystąpić do budowy fundamentów.

Przygotowania do budowy własnego domu mogą wydawać się żmudne i zniechęcające. To prawda, będą wymagać od Ciebie sporo wysiłku i zaangażowania. Jednak efekt końcowy i satysfakcja z wykonanej pracy z pewnością wynagrodzą Ci wszystkie niedogodności.


Zobacz także: Zamiana mieszkania na dom