Czy warto kupić kawalerkę?

Kawalerka

Kawalerka to niewielkie mieszkanie z jednym pokojem, będącym jednocześnie salonem i sypialnią, oraz z łazienką i kuchnią. Metraż takiego mieszkanka jest niewielki. Czy opłaca się je kupić?

Mniejszy koszt

Chociaż mieszkania są z reguły bardzo drogie, szczególnie w większych miastach, zdarzają się również oferty wychodzące na temu na przeciw. Tanie mieszkania, tak zwane własne mikro apartamenty są coraz popularniejsze. Oferta skierowana jest do singli, którzy chcą mieć własne mieszkanie. Najczęściej będzie ich na nie stać. Życiowa sytuacja sprawia, że chętnie korzystamy z takich okazji, wiedząc, że prawdopodobnie nie trafi się już nigdy później. I rzeczywiście przez kilka lat jest to dobre rozwiązanie. Kupno kawalerki opłaca się osobom młodym, które potrzebują swojego kąta, na przykład studentom, osobom stawiającym pierwsze kroki na rynku pracy. Kawalerkę możemy później odsprzedać komuś lub ją wynająć.

Większa rodzina a kawalerka

Niemniej jednak nie zawsze możemy przewidzieć bieg naszego życia. W młodym wieku przed trzydziestym rokiem życia wielu z nas prowadzi samotne życie i dopiero szuka odpowiedniej pary do założenia rodziny. Z drugiej strony wszystko może zmienić się w przeciągu ledwie kilku miesięcy. Wówczas konieczne będzie zmienienie mieszkania na większe. Ze względu na to, że mieszkań najczęściej poszukują osoby, które założyły już swoje rodziny, albo studenci, którym nie opłaca się wynajęcie całego mieszkania dla siebie, a jedynie pokoju, kawalerki nie cieszą się wielkim powodzeniem. Tak że własna kawalerka staje się po kilku latach kulą u nogi. Nie możemy jej sami używać, a nie ma chętnych na jej kupno. Ominięcie tych problemów wymaga odpowiedniego przygotowania. Sprzedaż i wynajęcie nie są niemożliwe, o ile umiejętnie przedstawimy ofertę. Wówczas warto skorzystać z pomocy osób, które będą pośredniczyły w sprzedaży lub poszukiwaniu kogoś pod wynajem. Niestety to wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Podsumowanie

Zakup kawalerki wiąże się z ryzykiem, ale również z korzyścią. Jeśli mieszkanie będzie służyło osobie młodej, lub starszej samotnej to nie ma wątpliwości, że będzie to dla niego dobre miejsce. Niekiedy własną kawalerkę będziemy mogli przekazać jako część spadku własnym dzieciom, które wykorzystają okazję, aby ją wynająć. Kawalerka nie musi służyć zawsze jedynie do mieszkania. Często znajduje zastosowanie również jako biuro osoby prowadzącej biznes lub gabinet specjalistyczny.


Zobacz także: Czy warto kupić działkę pod dużym miastem