Czy warto kupić mieszkanie do 50 m2?

Mieszkanie

Mieszkanie do 50 m 2 to miejsce bardzo małe lub średniej wielkości. Mieści się tu pokój, lub dwa mniejsze pokoje, łazienka oraz kuchnia. Dla wielu ludzi takie mieszkanie jest marzeniem. Ale czy warto je kupować?

Moda a korzyści

Niektóre osoby obserwujące współczesny rynek deweloperski zauważyły, że ludzie wolą kupić mniejsze mieszkanie, byleby było ono na własność. Jak wiadomo nie stać ich jest z reguły na mieszkania duże, dlatego również decydują się na mniejsze. Tymczasem ci sami obserwatorzy uważają ten trend, który w ostatnich latach mocno się nasilił, na dość niebezpieczny. Po pierwsze możemy spodziewać się, że za jakiś czas „moda” ta ulegnie zmianie i nie będzie popytu na mniejsze mieszkania. Staną się one po prostu obciążeniem, gdyż nikt nie będzie chciał ich kupować. Kolejnym problemem jest fakt, że ze względu na popyt obecnie powstają całe bloki mieszkalne, w których istnieją tylko małe mieszkania. Po upływie wielu lat mogą zmienić się w tak zwane slumsy, czyli miejsca, gdzie żyją osoby z marginesu społecznego. Jeszcze mocniej obniży to możliwość sprzedaży takiego mieszkania. W rezultacie zostaną porzucone i stworzą pustostany. Oczywiście ta wizja jest jednym z najczarniejszych scenariuszy, ale takim, który zdarzył się już nie raz.

Jeśli mniejsze mieszkanie to jakie?

Decydując się na zakup mieszkania do 50 m2 wybierzmy wartość górnej granicy. Mieszkanie 50 m2 jest już przestrzenią większą do zagospodarowania. Ponadto ważne jest w jakiej okolicy znajdziemy takie mieszkanie. Lepiej nie kupować w blokach, gdzie deweloperzy sprzedają podobne mieszkania hurtowo, a rozejrzeć się za okolicą z dobrą historią. Warto również zwrócić uwagę na rozkład mieszkania. Ważne by było ono ustawne, to znaczy zamiast trzech malutkich pokojów lepiej wybrać takie dwoma większymi lub takie, które będzie można przerobić. Dzięki temu będziemy bardziej komfortowo mieszkać, a w przyszłości będą większe szanse na jego sprzedaż.


Zobacz także: Mieszkanie dla rodziny