Dom czy mieszkanie?

Budowa domu czy kupno mieszkania to jedne z największych inwestycji i przez to najbardziej odpowiedzialne decyzje w życiu. Nic dziwnego, że wzbudzają wiele emocji. Co wybrać: mieszkanie czy dom? Jak wygląda porównanie kosztów utrzymania?

Budowa domu czy kupno mieszkania

Ten dylemat znany jest wszystkim młodym parom, które marzą o własnych czterech kątach. Z pewnością mieszkanie w domu jednorodzinnym wiąże się z większym poczuciem wolności, przestrzenią i zapewnia większą prywatność, jednak niesie ze sobą obowiązki i bezustanną pracę związaną z utrzymaniem ogrodu czy konserwacją budynku. Z kolei mieszkanie w bloku czy na nowym deweloperskim osiedlu niesie ze sobą wygodę, jaką jest brak potrzeby zajmowania się kwestiami ogrzewania, pracami remontowymi i jest najczęściej związane z mieszkaniem bliżej centrum miasta i krótszymi dojazdami. Trudno jednak mówić o przestrzeni i dużej prywatności w miejscu zamieszkanym przez kilkaset osób. Budowa domu czy kupno mieszkania to zatem wybór złożony, w którym nie bez znaczenia są także koszty: zarówno samej inwestycji, jak i późniejszego utrzymania naszego lokum marzeń.

Koszty utrzymania mieszkania

Na koszty utrzymania mieszkania składają się media, takie jak prąd, gaz, woda, ale także najczęściej czynsz, ewentualny fundusz remontowy i opłaty dodatkowe jak internet czy łącze telefoniczne. W zależności od miasta i dzielnicy, wysokość tych opłat może się różnić. Wbrew pozorom, czynsz przez wiele osób uznawany jest za bardzo wygodną formę ponoszenia kosztów mieszkania. Najczęściej jest on stały, a w jego ramach mieszczą się sprzątanie klatek, okolic bloku czy kamienicy, bieżące naprawy bram, domofonów, czy ocieplanie budynków. Właściciel mieszkania nie musi martwić się o stan techniczny budynku, ponieważ jest on na bieżąco konserwowany ze środków uiszczanych w formie czynszu przez lokatorów. To rozwiązanie ma jednak ten minus, że jeśli istnieją pewne problemy finansowe w spółdzielni lub podjęła ona złą decyzję co do wyboru kontraktora, może mieć to negatywne skutki na komfort mieszkania w danym miejscu. Dlatego nim zdecydujemy się na kupno mieszkania z drugiej ręki, ale także od dewelopera, koniecznie dowiedzmy się o ich sytuacji finansowej jak najwięcej.

Koszty utrzymania domu

Inaczej niż koszty utrzymania mieszkania prezentują się koszty utrzymania domu. Jednak nie zawsze na niekorzyść domu! Co prawda rachunki za prąd w domu są znacznie wyższe, ze względu na więcej miejsc jego poboru, jak brama wjazdowa, brama garażowa, oświetlenie podjazdu i większa powierzchnia użytkowa, jednak od lokatorów nie jest pobierany czynsz. Mieszkańcy domów muszą opłacać podatek gruntowy, który jest uwarunkowany powierzchnią i rodzajem nieruchomości, jednak rzadko kiedy dobija on do wysokości czynszu w dużym mieście. Wybierając mieszkanie pod własnym dachem, należy liczyć się z opłatami za ogrzewanie, które np. w przypadku gazu mogą sięgać nawet tysiąca złotych miesięcznie. Dlatego budując dom warto dokładnie zastanowić się nad możliwie najbardziej oszczędnym systemem ogrzewania. Bieżąca konserwacja domu, taka jak sprawdzanie wentylacji, przewodu kominowego czy kanalizacji to koszt rzędu kilkuset złotych rocznie. Jeśli marzy nam się duży ogród musimy liczyć się z wyższymi rachunkami za wodę lub zdecydować się na własną studnię.

Budowa domu czy kupno mieszkania – co wziąć pod uwagę?

Koszty budowy domu mogą być porównywalne do kosztów zakupu mieszkania – dom i działka w niedalekiej odległości od dużego miasta to inwestycja rzędu 350-550 tysięcy złotych. W podobnej kwocie sprzedawane są mieszkania w centrum dużych miast. Jednak budowa domu jest bardziej angażująca pod względem czasowym i wymaga podejmowania szeregu decyzji, które za nas w przypadku osiedla podejmuje deweloper. Nie bez znaczenia są też nasze plany na przyszłość, czy zamierzamy pozostać w danej lokalizacji, czy liczymy się z zamiarem przeprowadzki, jak dużą rodzinę planujemy i jak w przyszłości chcemy kształtować nasze życie zawodowe.