Dom czy mieszkanie?

Budowa domu czy kupno mieszkania to jedne z największych inwestycji i przez to najbardziej odpowiedzialne decyzje w życiu. Nic dziwnego, że wzbudzają wiele emocji. Co wybrać: mieszkanie czy dom? Jak wygląda porównanie kosztów utrzymania?

Budowa domu czy kupno mieszkania

Ten dylemat znany jest wszystkim młodym parom, które marzą o własnych czterech kątach. Z pewnością mieszkanie w domu jednorodzinnym wiąże się z większym poczuciem wolności, przestrzenią i zapewnia większą prywatność. Jednak niesie ze sobą obowiązki i bezustanną pracę związaną z utrzymaniem ogrodu czy konserwacją budynku. Z kolei mieszkanie w bloku czy na nowym deweloperskim osiedlu niesie ze sobą wygodę, jaką jest brak potrzeby zajmowania się kwestiami ogrzewania, pracami remontowymi i jest najczęściej związane z mieszkaniem bliżej centrum miasta i krótszymi dojazdami. Trudno jednak mówić o przestrzeni i dużej prywatności w miejscu zamieszkanym przez kilkaset osób. Budowa domu czy kupno mieszkania to zatem wybór złożony, w którym nie bez znaczenia są także koszty: zarówno samej inwestycji, jak i późniejszego utrzymania naszego lokum marzeń.

Koszty utrzymania mieszkania

Na koszty utrzymania mieszkania składają się media, takie jak prąd, gaz, woda, ale także najczęściej czynsz, ewentualny fundusz remontowy i opłaty dodatkowe jak internet czy łącze telefoniczne. W zależności od miasta i dzielnicy, wysokość tych opłat może się różnić. Wbrew pozorom, czynsz przez wiele osób uznawany jest za bardzo wygodną formę ponoszenia kosztów mieszkania. Najczęściej jest on stały, a w jego ramach mieszczą się sprzątanie klatek, okolic bloku czy kamienicy, bieżące naprawy bram, domofonów, czy ocieplanie budynków.

Właściciel mieszkania nie musi martwić się o stan techniczny budynku, ponieważ jest on na bieżąco konserwowany ze środków uiszczanych w formie czynszu przez lokatorów. To rozwiązanie ma jednak ten minus, że jeśli istnieją pewne problemy finansowe w spółdzielni lub podjęła ona złą decyzję co do wyboru kontraktora, może mieć to negatywne skutki na komfort mieszkania w danym miejscu. Dlatego nim zdecydujemy się na kupno mieszkania z drugiej ręki, ale także od dewelopera, koniecznie dowiedzmy się o ich sytuacji finansowej jak najwięcej.

Koszty utrzymania domu

Inaczej niż koszty utrzymania mieszkania prezentują się koszty utrzymania domu. Jednak nie zawsze na niekorzyść domu! Co prawda rachunki za prąd w domu są znacznie wyższe, ze względu na więcej miejsc jego poboru, jak brama wjazdowa, brama garażowa, oświetlenie podjazdu i większa powierzchnia użytkowa, jednak od lokatorów nie jest pobierany czynsz. Mieszkańcy domów muszą opłacać podatek gruntowy, który jest uwarunkowany powierzchnią i rodzajem nieruchomości, jednak rzadko kiedy dobija on do wysokości czynszu w dużym mieście. Wybierając mieszkanie pod własnym dachem, należy liczyć się z opłatami za ogrzewanie, które np. w przypadku gazu mogą sięgać nawet tysiąca złotych miesięcznie. Dlatego budując dom warto dokładnie zastanowić się nad możliwie najbardziej oszczędnym systemem ogrzewania.

Budowa domu czy kupno mieszkania – co wziąć pod uwagę?

Koszty budowy domu mogą być porównywalne do kosztów zakupu mieszkania – dom i działka w niedalekiej odległości od dużego miasta to inwestycja rzędu 350-550 tysięcy złotych. W podobnej kwocie sprzedawane są mieszkania w centrum dużych miast. Jednak budowa domu jest bardziej angażująca pod względem czasowym i wymaga podejmowania szeregu decyzji, które za nas w przypadku osiedla podejmuje deweloper. Nie bez znaczenia są też nasze plany na przyszłość, czy zamierzamy pozostać w danej lokalizacji, czy liczymy się z zamiarem przeprowadzki, jak dużą rodzinę planujemy i jak w przyszłości chcemy kształtować nasze życie zawodowe.

 


Zobacz także: Ile kosztuje budowa domu?