Domy parterowe

Parter domu

Wybudowanie lub zakup domu jednorodzinnego to inwestycja, która wymaga szczegółowego obmyślenia logistyki dotyczącej kilku ważnych aspektów, które przełożą się na funkcjonalność i estetykę, a w szerokim znaczeniu na nasze zadowolenie z miejsca, w którym planujemy spędzić większość życia. Jednym z pomysłów na zapewnienie sobie urokliwego miejsca do życia są domy parterowe.

Zalety domów parterowych – po pierwsze, bezpieczeństwo

Domy parterowe to idealne rozwiązanie dla młodych rodzin z małymi dziećmi. Ich największą zaletą jest bowiem bezpieczeństwo, dzięki, któremu nie musimy martwić się o zdrowie naszych dzieci. Bezpieczeństwo wynika przede wszystkim z faktu, że w domu parterowym nie ma schodów, ani pomieszczeń znajdujących się na wysokości, z których dzieci mogą spaść lub wypaść przez okno. W takim domu, łatwiej jest upilnować nasze pociechy. Ten sam fakt, przekłada się również na ułatwienie sytuacji osób niepełnosprawnych, które w domach parterowych zyskują dostępność do wszystkich pomieszczeń.

Po drugie, estetyka

Domy parterowe, dzięki jednopoziomowej kondygnacji są wyjątkowo estetyczne. Z dużą łatwością wtapiają się w otaczający krajobraz i wchodzą w bliską relację z ogrodem. Tego typu budowlę, łatwo w sposób estetyczny, funkcjonalny i po prostu przyjemny połączyć z ogrodem za pomocą okien tarasowych. Dzięki takiemu rozwiązaniu, domownicy zyskują możliwość szybkiego przemieszczenia się z powierzchni mieszkalnej, do powierzchni sprzyjającej relaksowi. To sprawia, że domy parterowe są przytulne.

Na co zwracać uwagę przy wyborze domu?

Komunikacja wewnątrz domu parterowego to aspekt, który w pierwszej kolejności wymaga przemyślenia. Rozwiązania komunikacyjne w domach parterowych, idealnie sprawdzają się w budynkach o nieco mniejszym metrażu. Dom do ok. 110 m2, stwarza przestrzeń, w której możliwości połączenia pomieszczeń są bardzo duże i zezwalają na zastosowanie w pełni funkcjonalnych rozwiązań. Wszystkie pomieszczenia można zgrupować wokół jednego holu. Jeżeli jednak w grę wchodzi większa powierzchnia, np. 180 m2, wygodne ulokowanie pomieszczeń i zaplanowanie między nimi funkcjonalnej korelacji może stanowić problem. Przy wyborze domu parterowego o dużej powierzchni lub przy zamawianiu projektu na taką inwestycję, sprawdźmy zatem w pierwszej kolejności, jak ma wyglądać ułożenie pomieszczeń. Unikajmy zaplanowania wnętrza, które będzie przypominało labirynt i plątaninę niekończących się korytarzy.

 


Zobacz także: Ekskluzywne mieszkania w dużych miastach