Domy z bali

Dom z bali

Niezwykle popularne na zachodzie, w Polsce wciąż stanowią rzadkość i budzą nieufność. Domy z bali stanowią niezwykle urokliwe i ekologiczne rozwiązania. Wciąż jednak nie są w stanie konkurować z konstrukcjami murowanymi. Jednak lęk przed domami z bali wydaje się nieuzasadniony. Sprawdźmy, jakie atuty mają domy z bali.

Drewno – główny budulec

Największe zarzuty wobec drewna jako budulca na dom, koncentrują się wokół lęku przed jego niezbyt długą trwałością. Nieufność ta, jest jednak niczym nieuzasadniona. Specjaliści zgodnie podkreślają, że domy wykonane z drewna, mogą posłużyć nawet ok. 150 lat. Obok wytrzymałości, drewno ma również szereg innych korzystnych właściwości. To przede wszystkim pochłanianie i oddawanie wilgoci, dzięki czemu, w pomieszczeniu wytwarza się sprzyjający mikroklimat. Dużym plusem jest także wysoki poziom izolacji. Domy z bali nie nagrzewają się i nie przepuszczają zimna, dzięki czemu, stwarzają optymalne warunki do mieszkania zarówno zimą, jak i latem.

Szybkie powstawanie

Jednym z największych atutów domów z bali jest ich szybkie powstawanie, co stanowi duży atut wobec budowy domów murowanych. Dom drewniany, o powierzchni ok. 150 metrów kwadratowych z postawionymi wcześniej fundamentami, może zostać wybudowany w czasie nie przekraczającym półtora miesiąca.

Jak wykończyć?

Domy z bali pozostawiają dowolność w kwestii wykończenia wnętrza. Drewniana konstrukcja i ściany zewnętrzne wcale nie muszą oznaczać takiego samego wykończenia wnętrza przestrzeni mieszkalnej, którą można zaaranżować wg. własnych upodobań. Wnętrze można pozostawić drewniane lub pokryć płytami karton-gipsowymi i wykończyć, jak tradycyjny dom murowany.

Koszty

Domy z bali są niezwykle urokliwe i mają dużo atutów, które przemawiają o ich przewadze nad domami murowanymi. Jednak wszystko ma swoją cenę. Drewno nie należy do materiałów najtańszych, toteż w większości przypadków, domy z balii kosztują więcej niż tradycyjne konstrukcje murowane. W ofercie producentów znajdziemy również i tańsze projekty, jednak zbijanie ceny zazwyczaj niesie za sobą korzystanie z materiałów gorszej jakości, co nie jest polecanym wyborem jeżeli zależy nam na dobrej wytrzymałości konstrukcji.

 


Zobacz także: Czy warto kupić kawalerkę?