Jak kupić mieszkanie?

Zakup mieszkania to poważna decyzja na długie lata, która w dodatku łączy się z ogromem formalności. Jeśli chcesz nabyć lokum, ale nie jesteś pewien, od czego zacząć, przeczytaj ten krótki poradnik. Dowiesz się z niego jak wygląda kupno mieszkania krok po kroku.

Planujesz kupić mieszkanie? Z pewnością już wiesz, że nie jest to prosta sprawa. Sam wybór odpowiedniego lokum jest trudny, co dopiero mówić o czekających Cię po nim formalnościach! Na szczęście cały ten proces możesz sobie znacznie ułatwić. Wystarczy, że rozplanujesz kupno mieszkania krok po kroku. Dzięki temu zakup mieszkania przebiegnie sprawnie i bezproblemowo.

Krok pierwszy – sprawdź swój budżet

Zanim przystąpisz do szukania mieszkania sprawdź, jakim budżetem dysponujesz. Być może to właśnie on będzie determinował Twój wybór. Jeśli planujesz kupić mieszkanie na kredyt, udaj się do banku i sprawdź swoją zdolność kredytową. Dzięki temu będziesz mógł oglądać jedynie mieszkania, których zakup nie przekroczy Twoich możliwości finansowych. Nie będziesz tracić czasu i niepotrzebnie się stresować, gdy okaże się, że nie stać Cię na wybrane lokum.

Krok drugi – wybór

To zarazem najprzyjemniejszy, jak i najtrudniejszy etap zakupu mieszkania. Zacznij od zastanowienia się, jakie są Twoje potrzeby. Pamiętaj, że to inwestycja na długie lata i powinieneś patrzeć na nią przyszłościowo. Przede wszystkim zwróć uwagę na liczbę pokoi w mieszkaniu oraz lokalizację. Jeśli masz rodzinę lub planujesz ją wkrótce założyć, przyda się przedszkole i szkoła w okolicy. Natomiast jeśli skupiasz się na innych rzeczach, ważniejszy będzie np. szybki dojazd do centrum. Zastanów się też, czy interesuje Cię zakup mieszkania z rynku pierwotnego czy wtórnego. Oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy.

Mieszkanie z rynku pierwotnego odbierzesz w stanie deweloperskim. Będziesz mógł je wykończyć według własnego uznania. Jednak będzie się to wiązać z kosztami znacznie wyższymi niż odświeżenie mieszkania z rynku wtórnego. Nowe lokum będzie też miało modny, przestronny rozkład pomieszczeń, którego próżno szukać w mieszkaniach sprzed choćby 30 lat.

Możesz szukać mieszkania na własną rękę lub skorzystać z usług agencji nieruchomości. To drugie rozwiązanie znacznie ułatwi sprawę, jednak będzie się też wiązać z kosztami.

Krok trzeci – sprawdź mieszkanie

Gdy wydaje Ci się, że znalazłeś mieszkanie idealne, koniecznie zweryfikuj jego stan prawny. Jeśli to lokum z rynku wtórnego sprawdź akt notarialny oraz księgę wieczystą. Zorientuj się, kto jest jego właścicielem i kto mieszkał w nim wcześniej. Poproś też o zaświadczenie, że nikt nie jest w nim aktualnie zameldowany i mieszkanie nie jest zadłużone.

Wybrałeś lokum z rynku pierwotnego? Poproś dewelopera o udostępnienie Ci odpisu z KRS-u i dokumentów potwierdzających, że nie zalega on z opłatami w ZUS-ie i Urzędzie Skarbowym. Przejrzyj też pozwolenie na budowę i dokumenty poświadczające prawo do własności gruntu.

Krok czwarty – złóż wniosek o kredyt

Jeśli należysz do grona szczęśliwców, którzy dysponują gotówką na zakup mieszkania, pominiesz ten krok. Jednak dla większości Polaków wiąże się to z wzięciem kredytu, najczęściej hipotecznego. Zabezpieczeniem jest wtedy kupowane mieszkanie, a raty są rozłożone na wiele lat. Do wniosku o kredyt powinieneś załączyć stosowne dokumenty. Jeśli zdecydowałeś się na mieszkanie z rynku wtórnego, będzie to umowa przedwstępna ze sprzedającym. Jeśli natomiast wybrałeś mieszkanie z rynku pierwotnego, potrzebujesz prospektu informacyjnego od dewelopera. Gdy złożysz już w banku stosowne dokumenty, pozostaje Ci już tylko czekać na jego decyzję.

Jeśli wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, podpiszesz umowę kredytu. Pamiętaj, że obciążone hipoteką mieszkanie musi zostać ubezpieczone. Przy podpisywaniu umowy, zostanie Ci zaproponowane ubezpieczenie za pośrednictwem banku. Możesz je porównać z ofertami innych towarzystw ubezpieczeniowych, by mieć pewność, że nie przepłacisz.

Krok piąty – podpisz akt notarialny

Ostatnim krokiem do otrzymania kluczy do nowego domu jest podpisanie aktu notarialnego. Bank uruchomi wtedy kredyt, a Ty będziesz mógł się wprowadzić. Pamiętaj przy tym, by podpisać protokół zdawczo – odbiorczy. Ostatnim krokiem będzie złożenie wniosku o wpis do księgi wieczystej i opłacenie podatku od czynności cywilno prawnych.

Zakup mieszkania może przysporzyć wiele stresu i niepotrzebnej bieganiny. Chcesz tego uniknąć? Zaplanuj sobie kupno mieszkania krok po kroku, a następnie trzymaj się wyznaczonego planu. Z pewnością w ten sposób wiele sobie ułatwisz i cała transakcja przebiegnie bezproblemowo.

 


Zobacz także: Domy dwukondygnacyjne