Jak sprzedać mieszkanie?

Posiadasz własne mieszkanie, które stało się już za małe dla Twojej rodziny? A może wyprowadzasz się do innego miasta lub spełniasz marzenie o budowie własnego domu? Dowiedz się jak szybko sprzedać mieszkanie! Z pewnością pomoże Ci to w skutecznej sprzedaży i szybkim załatwieniu formalności.

Sprzedaż mieszkania może być zarówno błyskawiczna, jak i ciągnąć się miesiącami. Dopilnowanie wszystkich formalności może z kolei być stresujące. Aby tego uniknąć, dowiedz się, jak wygląda sprzedaż mieszkania krok po kroku i wykorzystaj tę wiedzę w praktyce.

Krok pierwszy – agencja czy sprzedaż samodzielna

Mieszkanie możesz sprzedać samodzielnie umieszczając ogłoszenie w serwisie internetowym i umawiając się z potencjalnymi nabywcami. Możesz też powierzyć te sprawę profesjonalistom. Takie rozwiązanie ma zarówno zalety, jak i wady.

Agencja przeprowadzi sprzedaż mieszkania krok po kroku, a Ty będziesz musiał jedynie podpisać stosowne dokumenty. Wykona profesjonalne zdjęcia i zamieści je na swojej stronie oraz w różnych serwisach internetowych. To do niej będą dzwonić klienci i wypytywać o mieszkanie i to z jej przedstawicielami będą się umawiać na oglądanie mieszkania. Zaoszczędzisz w ten sposób mnóstwo czasu. Pośrednicy wiedzą też, jak szybko sprzedać mieszkanie i robią to bardzo skutecznie. Jednak ich usługi nie należą do tanich. Liczą sobie za nie od 1,5% do 3% ceny transakcyjnej, co w praktyce wynosi od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Jeśli więc zależy Ci na zaoszczędzeniu pieniędzy, możesz zrobić to samodzielnie.

Krok drugi – wycena

Gdy zdecydowałeś się sprzedać mieszkanie przez agencję nieruchomości, wyceną zajmą się profesjonaliści. Gdy jednak chcesz to zrobić samodzielnie, to jeden z najtrudniejszych etapów na Twojej drodze. Zbyt drogie mieszkanie z oczywistych powodów odstraszy chętnych, zbyt tanie – wzbudzi u nich podejrzenia, że coś z mieszkaniem jest nie tak.

Aby oszacować wartość swojej nieruchomości, przejrzyj ogłoszenia dotyczące sprzedaży mieszkań o podobnym metrażu i standardzie w Twojej okolicy. Możesz też skorzystać z kalkulatorów wyceny  nieruchomości dostępnych na niektórych branżowych portalach. Pamiętaj jednak,  że wyliczona cena będzie jedynie orientacyjna.

Krok trzeci  – fotografie i ogłoszenia

Chcesz wiedzieć, jak szybko sprzedać mieszkanie samodzielnie? Zacznij od wyboru serwisów, na których umieścisz ogłoszenie. Wpisz w wyszukiwarkę frazy takie jak: „sprzedaż mieszkania” oraz „mieszkania na sprzedaż”. Wybierz serwisy, które będą znajdować się wśród pierwszych wyników wyszukiwania.

Teraz czas na zrobienie zdjęć do ogłoszenia. Przed ich wykonaniem uprzątnij mieszkanie – niech w kadrze nie znajdują się żadne niepotrzebne przedmioty. Sfotografuj wszystkie pomieszczenia – najlepiej z dwóch stron. Zdjęcia zrób w świetle dziennym. Postaraj się też dobrze wykadrować fotografie – nie ucinaj mebli ani okien.

Opisując swoje mieszkanie w ogłoszeniu pamiętaj, że warto być szczerym i nie naginać rzeczywistości. Potencjalny nabywca i tak zweryfikuje wszystkie istotne informacje. Możesz w ten sposób tylko go do siebie zrazić. Podaj wszystkie istotne informacje, takie jak powierzchnię i stan mieszkania, wiek budynku, wysokość czynszu czy rodzaj ogrzewania.

Krok czwarty – prezentacja

Jeśli Twoje lub agencyjne ogłoszenie odniosło skutek i znaleźli się chętni na obejrzenie mieszkania, pora się odpowiednio przygotować. Jak szybko sprzedać mieszkanie? Przede wszystkim zgromadź wszelkie dokumenty, którymi może być zainteresowany nabywca. Najważniejsza jest kopia aktu notarialnego, potwierdzająca, że nieruchomość należy do Ciebie. Warto też mieć plan zagospodarowania przestrzennego okolicy.

Przed prezentacją dokładnie posprzątaj mieszkanie. Schowaj wszystkie osobiste przedmioty. Skontroluj też klatkę schodową i wnętrze do niej. Jeśli będą tam śmieci, je też uprzątnij. Rodzinę najlepiej wyślij na spacer lub do kina i sam przyjmij klientów. W ten sposób mieszkanie nie będzie się im wydawać na zatłoczone, ale na przestronne.

Krok piąty – finalizacja

Gdy znajdzie się chętny na zakup Twojego mieszkania, pora wynająć notariusza. Sporządzi on umowę sprzedaży w postaci aktu notarialnego. W razie gdyby transakcja nie mogła dość zbyt szybko do skutku, przygotuje też umowę przedwstępną. Może być ona zagwarantowana zadatkiem, czyli zabezpieczeniem na wypadek, gdyby nie doszło do transakcji.

Jeśli rozplanujesz sprzedaż mieszkania krok po kroku, zobaczysz, że jest to dużo prostsze niż się wydaje. Zastosuj się do naszych porad, a już niedługo to Ciebie będą pytać znajomi: jak szybko sprzedać mieszkanie!

 


Zobacz także: Czy warto kupić mieszkanie do 50 m2?