Koszt przeciętnej działki w dużym mieście

Marzysz o własnym domu jednorodzinnym, ale jednocześnie nie wyobrażasz sobie wyprowadzki na wieś? Myślisz o budowie domu w dużym mieście? Sprawdź, jak kształtują się ceny działek budowlanych w największych polskich miastach.

Własny dom daje przestrzeń i prywatność, których nie zapewni nawet najlepsze mieszkanie w bloku czy kamienicy. Z drugiej strony, mieszanie w mieście też niesie za sobą dużo korzyści. Łatwy dostęp do komunikacji miejskiej, szybki dojazd do pracy, sklepy, galerie, teatry i centra handlowe na wyciągnięcie ręki – tego wszystkiego nie znajdziesz na wsi. Dlatego wiele osób decyduje się połączyć korzyści płynące z obu tych rozwiązań i postawić dom w granicach dużego miasta. Też jesteś tym zainteresowany? Dowiedz się, jak wyglądają ceny działek i oszacuj wstępne koszty takiej inwestycji.

Ceny działek, a województwo

To, ile kosztuje działka, zależy przede wszystkim od jej lokalizacji. Najwięcej zapłacisz za nią w Warszawie. Średni koszt metra kwadratowego działki w stolicy wynosi ponad 800 zł. Na drugim miejscu znajduje się Poznań, jednak z ceną znacznie niższą, bo wynoszącą około 570 zł za metr kwadratowy. W trójce miast z najwyższymi cenami działek budowlanych znajduje się też Kraków, z ceną około 520 zł za metr kwadratowy. Ponad 400 zł za metr kwadratowy należy też zapłacić za działkę we Wrocławiu i Gdańsku.
Spośród miast wojewódzkich, najtańsze działki są dostępne w Gorzowie Wielkopolskim. Tu metr kwadratowy kosztuje około 50 zł. Niedrogą działkę można też kupić w Olsztynie i Opolu. Metr kwadratowy kosztuje tych miastach odpowiednio około 150 i około 200 zł.

Ceny działek – centrum czy obrzeża?

Ceny działek w mieście zależą głównie od tego, w jakiej jego części są one ulokowane. Tereny w centrum miasta będą nawet kilkadziesiąt razy droższe, niż te położone nieco dalej. Ceny działek w mieście spadają bowiem tym bardziej, im dalej są one położone d centrum. Jeśli zależy Ci na oszczędności, rozważ kupienie działki pod miastem. Cena może być kilkukrotnie niższa już kilka kilometrów od granicy miasta. Takie rozwiązanie również ma wiele plusów. Działka położona pod miastem gwarantuje nie tylko dobry dojazd do jego centrum, ale też spokój i większą bliskość natury. Z tego względu, tereny te stają się coraz bardziej popularne. Głównymi nabywcami takich działek są młode małżeństwa z dziećmi, szukające idealnego balansu między możliwościami, które niesie miasto, a spokojem wsi.

Jak wybrać optymalną działkę?

Ceny działek w mieście zazwyczaj są głównym czynnikiem, od którego kupujący uzależnia swoją decyzję. Warto jednak zastanowić się, jaki kształt ma teren, który zamierzasz kupić. Za najlepsze uchodzą działki o kształcie kwadratowym, lub zbliżonym do kwadratu i powierzchni około 10 arów. Na takiej działce można wybudować niemal każdy dom. Jeśli zdecydujesz się na działkę wąską lub o innym, niestandardowym kształcie, to do niej będziesz musiał dostosować projekt domu. Przyjrzyj się także ukształtowaniu terenu. Liczne spadki i wzniesienia znacznie utrudnią budowę i zwiększą jej koszty.

Zwróć też uwagę na to, jak wygląda dojazd do działki. Najlepiej, by droga prowadząca do niej była publiczna i utwardzona. Ważne jest również uzbrojenie terenu. Podciągnięcie mediów do działki z pewnością znacznie zwiększy koszty budowy domu. Istotną sprawą jest też otoczenie terenu. Zapoznaj się z planem zagospodarowania przestrzennego, by mieć pewność, że będzie Ci ono odpowiadało także w przyszłości. Pamiętaj, że to inwestycja na wiele lat, więc dobrze się zastanów, zanim podejmiesz ostateczną decyzję.

 


Zobacz także: Garaż dla domu