Ile kosztuje budowa domu?

Własny dom jest marzeniem wielu Polaków. Wymaga jednak pewnych nakładów finansowych. Zastanawiasz się, ile naprawdę wynosi koszt budowy domu? Dowiedz się na jaki wydatek powinieneś się przygotować. Podpowiemy Ci też na czym możesz oszczędzić, żeby później nie żałować.

Budowa domu to niemałe przedsięwzięcie. Jednak wiele osób szuka na wsi lub na przedmieściach ucieczki od zgiełku miasta. Postawienie własnego domu jest w takiej sytuacji świetnym rozwiązaniem – będzie on idealnie dopasowany do potrzeb Twoich i Twojej rodziny. Zastanawiasz się, czy Twoje finanse temu podołają? Pamiętaj, że koszt budowy domu zależy od bardzo wielu czynników. Na niektóre z nich nie masz wpływu – są to np. koszty robocizny różniące się w poszczególnych regionach kraju. Na innych z kolei możesz sporo zaoszczędzić.

Parterowy czy piętrowy?

Wydaje się, że koszt budowy domu zależy przede wszystkim od jego powierzchni. Jest to oczywiście prawda – za postawienie budynku o powierzchni 70 m2 zapłacisz znacznie mniej, niż za 200 m2. Duże znaczenie ma też jednak, czy planujesz postawić dom parterowy, czy z poddaszem użytkowym. Koszt budowy domu 100m2 w obu przypadkach będzie zupełnie inny. Za dom z poddaszem użytkowym zapłacisz więcej. Jednak, jeśli wyliczysz cenę wybudowania 1m2, okaże się, że w większym domu będzie ona mniejsza. Wynika to z tego, że w dużym domu także powierzchnie poszczególnych pokoi są większe. A to wiąże się ze spadkiem kosztów materiałów do wybudowania ścian wewnętrznych, dachu, wykończenia i robocizny. Inaczej rozłożą się koszty całej inwestycji.

Projekt – gotowy czy na zamówienie?

Niezależnie od tego, na jaki rodzaj domu się zdecydowałeś, budowę musisz zacząć od projektu architektonicznego. Masz tutaj dwie możliwości. Możesz kupić gotowy projekt lub zamówić go u architekta. W pierwszym przypadku będzie to koszt od 1800 do 4500 zł, do którego doliczyć musisz koszt adaptacji projektu pod konkretne warunki terenowe –  1500 – 3000 zł. Jeśli jednak chcesz, by architekt zaprojektował dom konkretnie pod Twoje wymagania, będzie Cię to kosztować 5000 – 18000 zł.

Budowa domu – jak rozkładają się koszty?

Zastanawiasz się, co sprawia, że koszt budowy domu jest tak wysoki? Okazuje się, że podczas budowy aż 60% wydatków pochłaniają same materiały. 20% sumy pójdzie na opłacenie robocizny, a na pozostałe 20% złożą się wszystkie inne wydatki, takie jak transport i koszty projektu.

Na czym możesz oszczędzić?

Koszt budowy domu 100m2 możesz zarówno obniżyć, jak i kilkakrotnie zwiększyć. Jeśli planujesz zmieścić się w budżecie, odpowiednie decyzje musisz podjąć już na etapie wybierania projektu. Pamiętaj, że wielopołaciowy, skomplikowany dach będzie kilkakrotnie droższy niż prosty, dwuspadowy dach o tej samej powierzchni. Także balkony oraz garaż w bryle budynku podwyższą koszty inwestycji. Zastanów się też, czy na pewno potrzebujesz, aby dom był podpiwniczony.

Oszczędności możesz wprowadzić także na etapie wykończenia wnętrz. Oczywiście, ważne jest aby dom podobał się jego mieszkańcom. Pamiętaj jednak, że za kilka lat pewnie i tak zdecydujesz się na odświeżenie wnętrza lub przeprowadzenie małego remontu. Nie oszczędzaj natomiast na doprowadzeniu budynku do stanu surowego. Materiały użyte tutaj mają służyć przez znacznie dłuższy czas. Sprawi to, że Twój dom będzie naprawdę solidny i wytrzymały.

Podsumowując, koszt budowy domu 100m2 może wynieść zarówno 150 tys., jak i 300 tys. Wszystko zależy od wybranego projektu, standardu wykończenia czy też lokalizacji. Decydując się na budowę domu,  pamiętaj jednak, że będzie on Ci służył przez wiele lat. Dlatego warto postawić na doświadczoną ekipę i dobre materiały i zaoszczędzić sobie stresu i pieniędzy na późniejsze remonty.


Zobacz także: Koszt przeciętnej działki w dużym mieście