Ile kosztuje urządzenie wnętrza mieszkania?

Kupiłeś wymarzone mieszkanie i teraz pozostało Ci już tylko je urządzić? A może dopiero przymierzasz się do zakupu i aby nie przeszacować swojego budżetu zastanawiasz się, ile wynosi koszt wyposażenia mieszkania? Nie wiesz czy lepiej zabrać się do tego samemu, czy zatrudnić architekta wnętrz? Ten artykuł jest właśnie dla Ciebie!

Kupno nowego mieszkania oznacza często rozpoczęcie nowego rozdziału w życiu. To także inwestycja na wiele lat. Nic więc dziwnego, że chcesz nie tylko dobrze się w nim czuć, ale też poczuć się w nim naprawdę u siebie. Jednak nie możesz zapominać o budżecie. Koszt wyposażenia mieszkania może urosnąć do ogromnych rozmiarów, jeśli nie podejdziesz do wydatków z głową. Dowiedz się na czym możesz, a na czym absolutnie nie powinieneś oszczędzać.

Mieszkanie z rynku pierwotnego czy wtórnego?

Koszt wyposażenia mieszkania będzie zależał w głównej mierze od tego, w jakim jest ono stanie. Wiele osób sądzi, że taniej jest odświeżyć i urządzić mieszkanie z rynku wtórnego. Okazuje się, że nie jest to do końca prawda.

Jeśli w mieszkaniu z rynku wtórnego zamierzasz wymienić płytki w kuchni i łazience, okna, podłogę, sanitariaty i armatury, instalacje elektryczną, drzwi zewnętrzne i wewnętrzne, to wraz z kosztami nowych mebli, urządzeń AGD i odmalowania może Cię to kosztować prawie 100 tysięcy złotych! Dolicz do tego koszt architekta wnętrz i ekipy remontowej, a z pewnością Twoje wydatki przekroczą te sumę. Działania takie jak zrywanie starych kafelków i podłóg, demontaż okien i urządzeń sanitarnych znacznie podwyższą kwotę remontu i wydłużą czas jego trwania. W takim wypadku dużo korzystniej może wyjść urządzenie mieszkania z rynku pierwotnego, które będzie gotowe na wejście ekipy remontowej.

Jeżeli jednak chcesz zaoszczędzić więcej, możesz znaleźć mieszkanie z rynku wtórnego, w którym nie będziesz musiał przeprowadzać aż tak dużego remontu. Kup wtedy mieszkanie, w którym wystarczy tylko odmalować ściany. Możesz zatrudnić profesjonalną ekipę sprzątającą, która zapewni dokładne wyczyszczenie łazienki i kuchni.

Koszt wyposażenia mieszkania pomieszczenie po pomieszczeniu

Zacznijmy od łazienki. Cena płytek to około 30 – 80 zł za metr kwadratowy. Ceny wanien i kabin prysznicowych zaczynają się od 400 zł. Podobną sumę zapłacisz za umywalkę z szafką, syfonem i armaturą. Do tego musisz dokupić toaletę od 300 zł i pralkę – od około 800 zł. Niezbędne będą też lustro i meble łazienkowe, które zakupisz już od 700 zł.

Pora na kuchnię. Koszt mebli kuchennych na wymiar zaczyna się od około 3500 zł. Podobnie jak w łazience, tu też będą niezbędne płytki. Zlew z baterią kupisz od około 200 zł. Co do sprzętów AGD – ceny wolnostojących lodówek i kuchenek zaczynają się od 700 zł, zmywarek od 1000 zł, a okapów od około 150 zł. Jeśli zdecydujesz się zakupić urządzenia pod zabudowę, ich cena znacznie wzrośnie.

Kolejny na liście jest salon. Dobrej jakości zestaw wypoczynkowy to koszt około 2000 zł. Jeśli zdecydujesz się na zestaw obity skórą naturalną, cena wzrośnie nawet dwukrotnie. Za stolik kawowy zapłacisz około 150 zł, a za stół i cztery krzesła około 1000 zł. Koszt pozostałych mebli do salonu to co najmniej 1400 zł.
W sypialni najważniejszym meblem jest łóżko. Dwuosobowe łóżko z materacem będzie Cię kosztowało około 1200 zł. Ceny szaf zaczynają się od około 500 zł. We wszystkich pomieszczeniach będzie też niezbędne oświetlenie. Ceny zaczynają się od około 150 zł za jeden pokój. Koszt wyposażenia mieszkania będzie zależał od tego, ile sprzętów podłączysz i zamontujesz samodzielnie, a ile zlecisz fachowcom.

Architekt wnętrz – czy warto go zatrudniać?

Wiele osób uważa, że architekt wnętrz zajmuje się jedynie urządzaniem modnych, designerskich mieszkań. Może Ci on jednak pomóc sprawić, by Twoje mieszkanie było bardziej funkcjonalne i zyskało nieco przestrzeni. Urządzi wnętrze nie tylko tak, by spełniało Twoje oczekiwania wizualne, ale przede wszystkim by było jak najbardziej praktyczne. Znajomość różnych rozwiązań branżowych sprawi, że Twoje mieszkanie będzie wydawać się znacznie bardziej przestronne i wygodne.
Czy koszt architekta wnętrz jest wysoki? Wszystko zależy od jego renomy, tego czy pracuje samodzielnie, czy w biurze projektowym oraz sposobu rozliczania. Niektórzy z nich pobierają opłatę już za pierwsze konsultacje. Za projekt od samodzielnie pracującego architekta zapłacisz dużo mniej, niż od współpracownika dużego biura. Koszt architekta wnętrz zależy też od tego czy projekt będzie miał wizualizację w 3D i czy będzie zawierał szczegółowe informacje na temat materiałów.
Urządzenie mieszkania może być prawdziwą przyjemnością. Dobrze przygotowany plan i budżet zagwarantują Ci, że wyposażenie Twojego lokum przebiegnie szybko, sprawnie i bezproblemowo.

Jeśli w najbliższym czasie planujesz zakup drewnianych mebli do mieszkania – sprawdź ofertę beds.pl

 


Zobacz także: Ekskluzywne mieszkania w dużych miastach