Mieszkanie dla młodych

Młodzi ludzie

Młodzi ludzie zakładający rodziny marzą o własnym kącie. Rzeczywistość jest różna – często zmuszeni są do zamieszkania u swoich rodziców lub ze względów kosztowych wynajmować mieszkanie z obcymi ludźmi. Dzięki projektowi Mieszkanie dla młodych sytuacja ta ulega zmianie.

Na czym polega pomoc?

Jest to projekt, który zakłada sfinansowanie części kosztów, jakie dana osoba musi ponieść aby kupić własne mieszkanie. Dzięki temu taka osoba w młodym wieku, nie posiadająca jeszcze dużych własnych oszczędności będzie mogła pozwolić sobie na zakup własnego kąta. Powinna ona posiadać część wkładu własnego, najczęściej pochodzącego z zaciągniętego kredytu. Warunkiem jest, by osoby starające się o dofinansowanie nie posiadały na własność innych nieruchomości, również w przeszłości. Kolejnym warunkiem jest wiek do 35. roku życia. Kredyt zaciągnięty na ten cel powinien obejmować pięćdziesiąt procent całej kwoty i być zaciągnięty na nie mniej niż piętnaście lat. Wiele zależy również od środków jakie państwo przeznacza na projekt. Jeśli wyczerpią się w danym roku, nie otrzymamy dofinansowania pomimo spełniania wszystkich warunków.

Komu się to najbardziej opłaca?

Opinie, komu opłaca się skorzystać z dofinansowania, jak w przypadku każdej innej kwestii są podzielone. Wszystko zależy od sytuacji w jakiej znajduje się dana osoba. Udzielana zapomoga jest na mieszkania nie większe niż 100 m2, natomiast zdarza się, że mniejsze mieszkania są znacznie droższe niż domy z działką o większej powierzchni. Niemniej jednak istnieje spora grupa osób, którym opłaca się projekt i które go sobie będą chwalić. Oczywiście najbardziej opłaca się to osobom młodym, do 35. roku życia, które mają już dzieci. Wówczas dofinansowanie wyniesie piętnaście procent, natomiast w przypadku nieposiadania dzieci, dziesięć. Rodziny z dziećmi mają również bardziej ustabilizowane życie. Istnieje większe prawdopodobieństwo, że najbliższe kilkanaście lat spędzą w mieszkaniu kupionym dzięki dofinansowaniu. Bowiem jeśli mieszkanie zostanie sprzedane przed upływem pięciu lat od zakupu, dołożoną kwotę trzeba będzie zwrócić.


Zobacz także: Domy z bali