Podatek od kupna mieszkania

Kupujesz mieszkanie? Czas najwyższy więc zainteresować się, jakie formalności na Ciebie czekają. Termin „podatek od czynności cywilnoprawnej” (w skrócie podatek pcc) być może nie jest Ci obcy, ale czy wiesz jak go obliczyć? Dowiedz się więcej, jaki podatek musisz zapłacić kupując mieszkanie i ile będzie Cię on kosztował.

Opłata notarialna i koszty kredytowania to nie jedyne dodatkowe wydatki, jakie czekają na kupujących mieszkanie. Musisz jeszcze zapłacić tzw. podatek pcc, czyli podatek od czynności cywilnoprawnych. Będzie on różny, w zależności od tego, czy zdecydujesz się na mieszkanie z rynku wtórnego lub pierwotnego. Sprawdź, ile Cię on wyniesie i jak go uregulować.

Czym jest podatek pcc?

Podatek od czynności cywilnoprawnych zalicza się do podatków majątkowych, które dotyczą posiadania lub zwiększania majątku oraz obracania nim. Podlegają mu czynności cywilnoprawne, czyli zawieranie lub zmienianie umowy, a także orzeczenia i ugody sądowe, jeśli wywołują takie same skutki prawne. Podlegają mu: umowy sprzedaży i zamiany rzeczy i praw majątkowych, umowy: darowizny, pożyczki, dożywocia, spółki, depozytu nieprawidłowego, zniesienia współwłasności, umowy o dział spadku, ustanowienie hipoteki, odpłatnego użytkowania i odpłatnej służebności. W wypadku sprzedaży, podatek ciąży na kupującym.

Podatek pcc, a mieszkanie z rynku wtórnego

Przy zakupie mieszkania z rynku wtórnego podatek od czynności cywilnoprawnej wynosi 2% rynkowej ceny nieruchomości. Obliczy go i odprowadzi notariusz, który sporządzi umowę sprzedaży. Wysokość podatku będzie ustalona na podstawie ceny z aktu notarialnego. Podatek ten będzie w całości spoczywał na Tobie, jako na kupującym.

Jeśli cena mieszkania, za którą je kupiłeś, była wyjątkowo okazyjna, musisz dodatkowo uzasadnić to w akcie notarialnym. Jako powód możesz wskazać zły stan techniczny lokalu lub niekorzystną lokalizację. Gdy mieszkanie zostanie sprzedane poniżej jego wartości rynkowej, Urząd Skarbowy może zakwestionować wartość transakcji. W takim wypadku z pomocą rzeczoznawcy samodzielnie wyceni wartość lokalu. Jeśli cena sprzedaży będzie się różnić od wyceny biegłego o ponad 33%, będziesz musiał pokryć różnicę między podatkiem, który zapłaciłeś, a podatkiem, który zostałby Ci naliczony wedle opinii rzeczoznawcy. Będziesz też musiał zapłacić za wydanie opinii biegłego

Podatek pcc, a mieszkanie z rynku pierwotnego

Przy zakupie mieszkania od dewelopera, sprawa z podatkiem od czynności cywilnoprawnych jest znacznie prostsza. W takim wypadku podatek ten nie występuje. Dzieje się tak, ponieważ do wartości mieszkania z rynku pierwotnego jest już wliczony podatek VAT. Jego wysokość zależy od powierzchni lokalu. Mieszkania do 150 m2 objęte są podatkiem 8%, natomiast większe – 23 %.

Inne podatki związane z zakupem mieszkania

Jeśli kupujesz mieszkanie na kredyt, musisz również zapłacić podatek pcc, tym razem od ustanowienia hipoteki. Jego wysokość jest stała i wynosi 19 zł. Musisz uregulować go w ciągu 14 dni od chwili, gdy zostanie na Ciebie nałożony obowiązek podatkowy.

Kolejny podatek, który musisz zapłacić związany jest ze spisaniem umowy sprzedaży przez notariusza. Przede wszystkim, musisz zapłacić taksę notarialną, czyli wynagrodzenie dla notariusza. Do tego musisz doliczyć 23% podatku VAT od jej wartości. Wysokość samej taksy notarialnej zależy od wartości mieszkania i jest ona ściśle określona przepisami.

Jeśli przy zakupie mieszkania skorzystałeś z pomocy agencji nieruchomości, musisz także pokryć koszty jej pracy. Zwykle wynoszą one około 2,5% od ceny, za którą kupiłeś mieszkanie.

 


Zobacz także: Domy z bali