Czy warto kupić działkę pod dużym miastem

Działka pod miastem to nie tylko świetna inwestycja finansowa, ale także miejsce wypoczynku od miejskiego zgiełku i wspaniałe miejsce do zrealizowania marzenia o własnym domu. Jakie są koszty działek w okolicy dużych miast? Na co zwracać uwagę przy wyborze działki?

Działka pod miastem – długoterminowa lokata

Jeżeli posiadamy środki finansowe, które chcielibyśmy odłożyć ale tak, aby na siebie pracowały, działka pod miastem jest bardzo dobrym sposobem na lokatę. Koszty działek rzadko kiedy ulegają drastycznym zmianom na minus w perspektywie lat, a raczej ich wartość rośnie. W dobrych lokalizacjach, wokół rozwijających się ośrodków miejskich, wartość gruntu może wzrastać nawet o kilka, w skrajnych przypadkach kilkanaście procent w skali roku. Niezależnie od tego, czy sami wiążemy plany budowlane z daną działką, czy kupujemy ją z myślą o odsprzedaży, warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę, aby w przyszłości nie żałować tej inwestycji.

Działka pod miastem – jak kupić, aby nie stracić?

Po pierwsze, bardzo istotna jest lokalizacja. To, w jakim sąsiedztwie znajduje się działka, to nie wszystko. Pytanie, co będzie znajdowało się wokół niej w przyszłości. Oczywiście nie trzeba być jasnowidzem, aby to wiedzieć. Wystarczy udać się do urzędu gminy i poprosić o wydanie planu zagospodarowania przestrzennego. Taki dokument kosztuje kilkadziesiąt złotych, ale jest to inwestycja, która może uratować nas przed popełnieniem dużego błędu. Niekiedy koszty działek w danej lokalizacji wydają się bardzo atrakcyjne. Jednak spojrzenie w plan zagospodarowania przestrzennego wyjaśnia ten fakt: za 5 lat ma tu powstać droga szybkiego ruchu albo oczyszczalnia ścieków.

W takim przypadku lepiej zorganizować z kupna takiego gruntu. Bardzo ważny jest status prawny nieruchomości – poza kwestiami związanymi z czystą hipoteką, koniecznie należy sprawdzić to, czy działka jest rolna, czy budowlana. Jeżeli rolna, to czy istnieje możliwość jej odrolnienia – to będzie determinowało, czy działka będzie użyteczna w przyszłości jako plac budowy. Uzbrojenie nieruchomości w prąd, gaz, kanalizację znacząco zwiększa wartość nieruchomości. Rozglądając się za działką, koniecznie należy sprawdzić także jakość gruntu, czy nie znajduje się ona na ciekach wodnych, które uniemożliwiają wybudowanie domu bez kosztownego osuszenia terenu. Bardzo ważne jest połączenie komunikacyjne z pobliskim miastem, odległość do stacji kolejowych czy przystanków autobusowych, a także szkół, sklepów.

Koszty działek – jakie są koszty zakupu nieruchomości?

Do kosztów działki należy doliczyć także koszty jej zakupu. Jest to taksa notarialna, która wynosi ponad 1% ustalonej przez strony wartości działki plus VAT. Dodatkowo należy doliczyć wpis do księgi wieczystej w wysokości 200 złotych i, jeśli księga do tej pory nie istniała, jej założenie w cenie 60 złotych. Dodatkowymi kosztami są odpisy aktu notarialnego i prowizja dla agencji nieruchomości, jeśli ta pośredniczyła w zakupie. Jeżeli kupujemy działkę nie za własne środki, ale kredyt hipoteczny, niekiedy trzeba dodatkowo uwzględnić koszty kredytowania i prowizję banku. Taka inwestycja jednak opłaca się głównie wtedy, jeśli osobiście wiążemy plany z daną lokalizacją: chcemy wybudować w tym miejscu dom lub punkt usługowy. Warto pamiętać, że nieruchomość bezkosztowo można sprzedać dopiero po 5 latach od jej nabycia. Do tego okresu sprzedaż obarczona jest podatkiem dochodowym, który może wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

 


Zobacz także: Podatek od kupna mieszkania