Zamiana mieszkania na dom

Pragniesz uciec od miejskiego zgiełku i przenieść się na wieś lub przedmieścia? Chcesz spełnić marzenia o własnym domu? Masz obawy, czy cena mieszkania pokryje koszty domu? Nie wiesz, jak przeprowadzić cały proces? Dowiedz się, jak wygląda zamiana mieszkania na dom.

Niezależnie od tego, czy mieszkają w bloku z wielkiej płyty, czy w apartamentowcu, wielu Polaków marzy o wyprowadzce do własnego domu. Własny ogródek, dużą przestrzeń i sielską atmosfera panująca na wsiach może zagwarantować tylko domek jednorodzinny. Zamiana mieszkania na dom wydaje się świetnym pomysłem, zwłaszcza, że niekiedy cena mieszkania w dużym mieście spokojnie może pokryć koszty zakupu domu. Sprawdź, jak wygląda ona w praktyce.

Mieszkanie – sprzedać, czy zamienić?

Jeśli chcesz zamienić mieszkanie na dom, masz dwie możliwości. Pierwsza z nich to sprzedaż mieszkania i kupno lub budowa domu. Druga – znalezienie osoby, która chce zamienić dom na mieszkanie. W pierwszym przypadku masz większe pole do manewru – ogłoszeń o sprzedaży domów jest bowiem znacznie więcej. Możesz także zdecydować się na kupno działki i budowę własnego domu. Jeśli jednak znajdziesz interesujące Cię ogłoszenie o zamianie, koniecznie je sprawdź. Jeśli dom będzie Ci odpowiadał, zaoszczędzisz nie tylko pieniądze, ale też sporo czasu na załatwianiu formalności. Przede wszystkim pamiętaj, że podatek od zamiany będzie znacznie niższy niż od kupna i sprzedaży.

Aby obliczyć wartość podatku od zamiany musisz razem z właścicielem drugiej nieruchomości oszacować, ile wynosi cena domu i cena mieszkania. To właśnie od różnicy, którą jeden z Was musi dopłacić drugiemu zostanie naliczony podatek. Dzięki temu taka transakcja przyniesie za sobą duże oszczędności.

Wybuduj i sprzedaj

Jeśli chcesz wybudować własny dom, rozsądnym będzie zaczekanie ze sprzedażą mieszkania do czasu, kiedy będziesz się mógł wprowadzić do nowego domu. Aby zaciągnąć kredyt hipoteczno-budowlany możesz wnieść mieszkanie jako wkład własny i sprzedać je dopiero, gdy budowa domu będzie ukończona. Przeniesiesz wtedy hipotekę na dom i spłacisz część, lub nawet cały kredyt. Jeśli nie chcesz sprzedawać mieszkania, możesz też wynająć je po przeprowadzce. Uzyskane w ten sposób środki możesz przeznaczyć na spłatę kolejnych rat.

Sprzedaj i kup nowy dom

Jeśli zdecydujesz się kupić dom, zamiast go budować znacznie przyspieszysz cały proces. Możesz wtedy zacząć od sprzedaży mieszkania. Ubiegając się o kredyt, nie musisz sprzedawać mieszkania. Wystarczy, że to zadeklarujesz. Dopiero po uzyskaniu kredytu, będziesz musiał sprzedać mieszkanie. Prawdopodobnie bank wyznaczy Ci określony termin, do którego będziesz musiał się z tym uporać.

Dom, a mieszkanie – koszty

Cena mieszkania w centrum dużego miasta może być równa, a nawet wyższa niż cena domu w mniejszej miejscowości. Zamiana mieszkania na dom może się wydawać więc świetnym interesem. Jednak wiele osób zapomina, że dom jednorodzinny niesie za sobą wiele dodatkowych kosztów i obowiązków. Aby nie zaskoczyły Cię rachunki za prąd, wywóz śmieci czy nieczystości, zawczasu zaplanuj oszczędne i ekologiczne rozwiązania. Panele słoneczne, grubsza warstwa izolacji czy przemyślany system wentylacji być może sprawią, ze początkowa cena domu będzie wyższa, ale na przestrzeni lat zwrócą się z nawiązką.

Gdy zamieszkasz w domu jednorodzinnym, czekają Cie też nowe obowiązki. Wśród nich znajdzie się choćby odśnieżanie wyjazdu, grabienie liści czy koszenie trawy. Nie obciążą one Twojego budżetu, ale z pewnością zabiorą trochę czasu.

Zamiana mieszkania na dom jest dużo prostsza, niż to się wydaje. Dlatego jeśli jest to Twoje marzenie – nie wahaj się i czym prędzej przystąp do działania!

 


Zobacz także: Dom czy mieszkanie?